Головна » Файли » Мої файли

Виховний захід з екологічного виховання у 3 класі
04.12.2016, 14:56

Тема: Земля плаче – серце крає

Мета: формувати уміння встановлювати взаємозв'язок між природними об'єктами; розвивати пізнавальні інтереси учнів, сприяти вихованню в них почуття прекрасного; виховувати бережливе, господарське ставлення до природи, бажання зберегти нашу планету від екологічних лих, охороняти й примножувати її багатства і красу.

Обладнання: плакат із зображенням планети, картки з назвами тварин, малюнки із зображенням тварин і рослин, фішки, медалі, плакати для інтерактивної гри.

Хід заходу

І. Вступна частина (мотивація, оголошення теми та завдань)

Ведуча: Любі друзі! Світ навколо нас прекрасний і дивний, і ми - часточка цього незвичайного світу. Всi ми — дiти природи, та не всi однаково добре ставимося до неї. Природа потребує постійної уваги, турботи. Ми повиннi берегти довкілля, бо у недалекому майбутньому можемо побачити таке…

Сюжет «Ринок майбутнього» (відеоролик)

- Чисте гірське повітря! Кому потрібно чисте гірське повітря?!

- Купуйте живу воду! Остання чиста вода на землі!

- Придбайте парасольки від кислотних дощів! Останні екземпляри!

- Носові хусточки від смогу! Обмежена кількість! Поспішайте купити!

Ведуча: Гадаєте, це неможливо, це бабусині казки, вигадка? Ні, це може стати реальністю. Ще трохи, і на Землі не залишиться жодної краплини справжньої, чистої води. Скоро лише в кіно можна буде побачити світанки, лише в музеях збережеться чисте повітря і жива вода. Зникнуть птахи, звірі, квіти, веселка!

1-й учень:

Всяк хоче від природи щось узяти,

І рівновага вже по швах тріщить.

Коли ж борги ми будем віддавати?

І чи нащадки зможуть нас простить?

2-й учень:

Життя – це соло. Кожен має право

Його прожити, як поле перейти.

Та сонце щоб щодня людей вітало,

Усі помилки маєш сам знайти! (на плакаті зображена планета, яка плаче)

Ведуча: Чи часто ми замислюємось над тим, чому околиці сіл збідніли на лелечі гнізда, замулилися живі джерела, поріділи солов’їні переспіви? Чомусь нерідко забуваємо, що висмикнута із землі травичка навічно позбавлена свого родоводу, що перечавлене гусеницею трактора джерело захиріє і зникне, що вилитий недбайливцем мазут залишить на довгі літа мертву пляму на живому тілі землі. Наша Земля плаче – серце крає! Але ж життя людини залежить від того, в якому стані ми збережемо багатства нашої планети. Тому ми спробуємо з’ясувати діагноз, тобто причини хвороби нашої Землі, змінити своє ставлення до навколишнього середовища і призначити рецепт зцілення. А для цього ми запросили бригаду експертів з екології.

ІІ. Основна частина

Виходить група з 5 учнів у білих халатах та окулярах

Бригада: Через поле, через гай

Йде бригада «Водограй».

Це вона іде до вас

В добрий путь і в добрий час.

Головне наше завдання –

Екологічне виховання:

Як рідну землю зберегти,

Відродить, допомогти.

Ведуча: Перший пацієнт – Вода.

Прозора, чиста нам дана,

Щоб її люди споживали,

Оберігали, захищали.(демонстрація плакату із зображенням забруднених річок, озер, океанів)

Вода: О, люди! Нумо, схаменіться!
Й навколо, нумо, подивіться –
Що навкруги ми наробили?
І як усе занапастили!
Як обміліли наші ріки,
І їх не відродить повіки,
Нітратами їх отруїли
Й сміттям навкруг все забруднили.
А нашеє безмежне море
Покрите нафтою!.. О горе!
І гинуть мешканці його.
Хто винен тут? Карать кого?
А де маленькі ті джерельця,
Що води з-під землі несли?
Не набереш ти з них й відерця
Болотом й мохом поросли.

Ведуча: А, здається, води на Землі багато – 1,5 млрд. м3. Так багато, що вистачило б усім. Але біда у тому, що в морях-океанах вода солона, а всьому живому на Землі потрібна прісна.Але люди не цінують це багатство, забруднюють його. Кожен рік у водойми світу потрапляє стільки шкідливих речовин, що ними можна було б заповнити 10000 товарних поїздів.
1-й експерт: Агов, Людино, схаменися!
Ти знищуєш сама себе.
Швидше до вод цих повернися,
Спробуй виправити все!

2-й експерт: Хай сині розіллються ріки,
Їх чистота води – навіки!
І буде повно риб у них -  
Дзеркальних, срібних, золотих.
Усі моря без нафти будуть
І негаразди всі забудуть. 
3-й експерт: Води прозорі, голубі,
Щоб відновлялися самі.
Джерельця стали бірюзові,
Все били й били з-під землі,
А свіжі роси світанкові
Все посміхалися б тобі.

4-й експерт: А теплий із грозою дощик
Купав гаї, садки, поля,
І квітку, і грибок, і кущик,
Бо це усе – наша земля.

Ведуча: Другий пацієнт – Повітря –

Свіже й чисте, мов кришталь.

Але раптом захворіло,

Забруднилося, на жаль!(демонстрація плакатів із зображенням лісових пожеж, викидів заводів, диму смітників)

Повітря: Заводи, фабрики на милі
Мене, повітря, забруднили !
Їх труби неба дістають
І смерть й хвороби нам несуть.
Замість веселки кольорової
Всі її барви дим несе.
А замість свіжості ранкової –
Задуху вітер принесе.

Ведуча:  А причинами такого явища є забруднення повітря промисловими, транспортними, побутовими викидами, космічний пил, пісок пустель, попіл та гази з вулканів, дим лісових і степових пожеж. А у нашій країні – ще й Чорнобильська катастрофа.

5-й експерт: Повітря, яким ми дихаємо, настільки забруднене, що мимоволі пригадуються крилаті слова: «Або люди зроблять так, що в повітрі стане менше диму, або дим зробить так, що на Землі стане менше людей.»

1-й експерт: Агов, Людино, схаменися!

Адже повітря – це життя.

І від проблем не відвернися,

Адже це наше майбуття!

Ведуча: Наступна в нас –

Земля родюча,

Її багатств хода разюча

І повна скарбів комора –

Казкова Фауна і Флора.

Демонстрація плакатів  із вирубленими лісами, забрудненими галявинами, розореними гніздами і мурашниками. Виходить старшокласниця у костюмі Землі

Земля:  Це я – Земля! Життя дарую,
Любові мить несу у світ.
І все довкілля зустрічає
Теплінь і сонця промінці.
Ліси, садки, поля і гори, 

Тварини, риби і птахи –
Усі мої це дітлахи!
А ти є хто, Людино?
Адже ти теж моя дитина!
Поглянь-но, що зі мною ти зробила!
Хіба на це я заслужила?
За що караєш ти невинних:
Рослинний світ, тварин, птахів?
І поглинають мене сумніви глибокі:
Чи є в тобі душа, чи є любов?
Чи може розум твій холодний
Затьмарить цінності життя?
Чия дитина ти, Людино?
Невже моя?

Ведуча: Через недбале використання, більше 6 млн. га врожайних земель, пасовиськ і гірських луків щорічно у світі перетворюються на пустелі. А тварини  і рослини через жорстоке і недбайливе відношення «вистоюють» у довжелезних чергах в надії потрапити до Червоної або Зеленої книги. Усі шукають хоч якогось захисту та порятунку.

Звучить пісня за мотивом «Одна родина» С.Ротару (співають Вода, Повітря, Земля, експерти)

Пісня
І. Сумно, сумно аж за край –
Ріки висихають,  плаче рідний край.
Гірко, гірко на душі –
Все живе зникає, наче міражі!
Приспів:
Одна земля у нас, одна
Хай буде чистою вона
Людська рука нехай не нищить рідний край!
В нас небувалої краси
Річки і гори, і ліси.
Одна земля в нас, ти її оберігай!

ІІ. Брудно, брудно навкруги –
Знову в атмосфері викиди, дими.
Важко дихати у нас,
Бо навколо тільки вуглекислий газ.

ІІІ. Плаче, плаче вся земля!
Захисту благає, наче немовля.
Про природу ти подбай,
В нас вона єдина, це запам’ятай!

Ведуча: Були у матінки–Природи дві донечки - такої вроди:
Хто їх побачив хоч на мить, не зміг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора, у неї очі, наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна і привітна.
А Фауна – швидка, як вітер, могла за птахами летіти.
І за оленями стрибати та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати у спадок їм дарунки дати:
Мрійливій Флорі – світ рослин, а Фауні швидкій – тварин.
Живуть в легендах і понині всього живого дві богині.  

Виходять учениці у костюмах Флори і Фауни

Екологічний турнір

Ведуча: А тепер ми трішечки позмагаємося. Флора і Фауна виберуть до своїх команд по 6 учасників і ми побачимо,  хто краще знає наше довкілля. А у журі будуть наші гості – Вода, Повітря і Земля. І перший конкурс – бліцтурнір.

І. Бліцтурнір

Питання задаються по черзі гравцям кожної команди, за правильну відповідь Флора і Фауна роздають фішки

  • Якого птаха називають лікарем лісу? (Дятел)
  • Яке дерево не скидає листя? (Ялина)
  • Де в рослини утворюються поживні речовини? (У листках)
  • Який лісовий мешканець сушить гриби на деревах ? (Білка)
  • Чому мурахи ввечері поспішають додому ? (Закриються ходи)
  • У кого з птахів найдовший дьоб? (Лелека до 19 см)
  • Який птах літає найшвидше? (Сокіл-сапсан до 300км/год)
  • Комаха, яка збирає квiтковий нектар i перетворює його на мед. (Бджола)
  • Сам маленький, а шубка дерев’яна. (Горiх)
  • Комаха, яку бояться птахи. (Сонечко)
  • Влiтку — в шубi, а взимку — голе. (Дерево)
  • Сам чорний, та не ворон, є роги, та не бик, шiсть нiг без копит. (Жук)
  • Очi — на ногах, а будиночок — на спинi. (Равлик)
  • У водi купалася, та все ж сухою залишилася. (Качка)
  • Хто є ворогами пiвгвiнiв у морi? (Тюленi)
  • Хто любить перестрибувати з гiлки на гілку? (Бiлка)
  • «Шуба» пiнгвiна. (Жир)
  • Є голова, та немає волосся. Є очi, та немас брiв.

                 Є крила, та не лiтає. В холодi не мерзне і спеки не боїться. (Риба)

  • Скiльки нiжок у комахи? (6)
  • Хто ранiше всiх встає? (Пiвень)
  • Дихають, ростуть, а ходити не можугь. (Рослини)
  • Велика хижа морська риба. (Акула)
  • Дуже товстi ноги маю, ледве їх переставляю,

                 Сам високий я на зрiст, замiсть носа в мене хвiст. (Слон)

  • Уночi гуляє, вдень спочиває, має круглi очi, бачить серед ночi. (Сова)
  • Найспритнiша тварина-бiгун. (Гепард)

ІІ. Конкурс «Анаграми»

Ведуча: Анаграма – це переставлення букв або складів слова у будь-якому порядку. Ваше завдання із поданих кожній команді анаграм скласти слово – назву птаха.

Команда «Флора»             Команда «Фауна»

 

ЦЯНИСИ (синиця)           ГУРІСНІ (снігурі)
КАСОЙ (сойка)                ЛУБГО (голуб)
БЕЦЬГОРО (горобець)    РОСОКА (сорока)

 

ІІІ. Конкурс «Поміркуй і розгадай»

Кожна команда отримує набір зображень рослин і тварин, слухає загадки про них і показує відповідний малюнок

Загадує Флора, а Фауна за кожну правильну відповідь видає фішку

1) Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть цих подружок... (Берізки)

2) У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду. (Калина)

3) Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив – його не займає. (Барвінок)

4) Це королева квітника,
Гарна і красива.
На стеблах має колючки,
В них захист її й сила. (Троянда)

     Загадує Фауна, а Флора за кожну правильну відповідь  дає фішку

1) На подвір'ї ходить птах
І співає по складах. (Півень)

2) Хоч мала сама на зріст,
Та великий має хвіст.
Пухова руденька шуба,
Із сосни стриба на дуба. (Білка)

3) Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом б’ю.
Я не цвяхи забиваю,
А комашок дістаю. (Дятел)

4) Птах великий і красивий,
Чорний або сніжно-білий.
Гострий дзьоб, тоненькі ноги,
Повернувся із далекої дороги.
Майстер цей з’явився рано,
На даху помудрував,
І без цегли, і без крана
Дім собі побудував. (Лелека)

ІV. Конкурс «Показуха»

Гра проводиться разом з уболівальниками. Командам видаються картки із назвами  тварин. Кожен учасник однієї з команд за допомогою пантоміми показує тварину, а інша команда відгадує. Якщо команда не впоралася – допомагають уболівальники. Виграє та команда, чиї гравці відгадають більше слів.

1-а команда              2-а команда

1.  Заєць                       1. Мишка

2.  Слон                        2. Мавпа

3.  Кіт                           3. Корова

4   Кобра                      4. Собака

5.  Півень                     5. Крокодил

6.  Ведмідь                   6. Кенгуру

V. Конкурс «Хто більше?»

Ведуча: За роки життя люди так «догосподарювались», що знищили дуже багато видiв рослин і тварин. Тепер у природi їх дуже мало, вони потребують охорони, тому занесенi до Червоної книги. Кожна команда по черзi називає рослину або тварину, якi занесенi до Червоної книги. Виграє та команда, яка останньою назве слово

 

Учасники команд по черзі називають представників Червоної книги України

 

Ведуча: Це був останній конкурс екологічного турніру.  А поки журі підраховує бали, ми подивимося танець у підтримку нашої хворої. (Учні танцюють повільний танець. Журі оголошує переможців турніру і нагороджує їх медалями)

Ведуча: Ще один у нас клієнт –

Дуже хворий пацієнт.

Місто до нас звертається,

Бо у смітті задихається!

Учениця: Ой, дивіться, що за дим?

Що то смердить? Чи ми горим?

Я бачу велику купу сміття.

Он вже горить і палає вона.

Не видно неба, закрив все дим.

Чи, може, всі ми згорим?

Демонстрація малюнків із зображенням забруднених вулиць міста, підпаленим смітником. Виходить старшокласник у костюмі, на якому прикріплені обгортки від цукерок, пачки від чіпсів, сухариків, цигарок, пляшки з-під пива

Місто: Болить, палає моя душа.

І серце стогне, не знає сна.

Хіба ж то можна палить сміття

У центрі міста, серед життя?

3-й експерт:  Рятуємо місто – одвічне, вразливе, єдине.

 Рятуймо від бруду, хай небо дарує блакить.

 Благаю вас слізно: не смійте байдуже пройти!

 Поки ще не пізно і можна хоч щось зберегти!

Інтерактивна гра «Займи позицію»

Ведуча: А зараз ми проведемо інтерактивну гру «Займи позицію» і з’ясуємо ваше відношення до хвороби нашого міста.

На стінах розвішані плакати з висловами:

«Щоб місто було чистим, потрібно більше двірників»

«Щоб місто було чистим, потрібно поставити більше урн для сміття»

«Щоб місто було чистим, потрібно не смітити»

      -  Займіть позицію біля того плакату, на якому, на вашу думку,  твердження є найголовнішим.

Виконання завдання:

Діти читають, визначаються з позицією й стають під одним з плакатів.  Об’єднавшись таким чином, діти обговорюють свій вибір в групі.

 Виступи представників кожної групи, які доводять, чому  саме це твердження є найголовнішим

Ведуча: Підведемо підсумки:

- Чому вулиці міста стають засмічені?

- Куди потрібно кидати папірці, пляшки та інше сміття?

- Що буде, якщо вулиці не прибирати?

- Чи повинні жителі міста самі турбуватися про чистоту вулиць?

     Ведуча: А зробити висновок нам допоможе відомий вислів. Щоб його прочитати, треба зібрати розкидані склади.

              

то         там,           де           смі           не       ють,       а

там,      би        тять.       Чис         при         де       ра

(Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.)

 ІІІ. Заключна частина

Ведуча: Отже, ми вислухали всіх пацієнтів і визначилися з причиною хвороби – НАЙБІЛЬШЕ ПЛАНЕТА СТРАЖДАЄ ЧЕРЕЗ ЛЮДСТВО. А у хворої природи здорових людей не буває. Тому єдиний вихід для нас – берегти довкілля, рідну природу, і тоді вона стане для нас люблячою і мудрою матір’ю.

Природа, наче матір щира, зичить всім добра:
Тендітній пташці, равлику, людині.
І, наче, правда - матір, зболено кара
за все те зло, що їй знічев'я чиним.  

1-й експерт: Природа нам – як рідний дім,
Вона усім, як мати.
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
2-й експерт: В природу із добром іди,
Вона ж тобі, як мати.
Й пташки на різні голоси
Співатимуть для тебе.
І в краплях срібної роси
Побачиш чисте небо.                                                                                                                                    

  3-й експерт: Й віддячить за добро тобі
Земля теплом родинним.
Люби і бережи її,
будь гідним її сином !

4-й експерт: А наша бригада зовсім не дрімає,
А чим вже може природі помагає:
Довкілля від сміття невтомно прибирає
І береги річок від смітників звільняє.

5-й експерт: Допомагає зберігати первоцвіти,
Саджає біля школи гарні квіти,
Насаджує кущі, траву, дерева
Адже чисте повітря всім нам треба.

1-й експерт: Тож ми, Земля, не мешканці, а діти
І любимо тебе, і будемо любити.
Й коли любов в душі радіє ,
Всі разом: Тоді народжуються мрії!

На плакаті – сумна планета посміхається і вкривається квітами

Ведуча: Ось і підійшла до кінця наша зустріч. Дякуємо всім, до побачення!

Категорія: Мої файли | Додав: vika-gizn
Переглядів: 534 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar