Головна » Файли » Мої файли

Урок. Українська народна казка з чарівним перетворенням «Кривенька качечка»
04.12.2016, 13:47

Тема. Українська народна казка  «Кривенька качечка»

Мета: познайомити учнів з українською народною казкою «Кривенька качечка»; вчити усвідомлювати основні ознаки  чарівної казки та познайомити з особливістю чарівної казки (співпадання назви казки і імені головного героя); формувати вміння визначати і називати героя чарівної казки, складати його характеристику, висловлювати свою оцінку щодо вчинків персонажів; вчити аналізувати казку, роботи висновки про настрій героїв, співвідносити події з твору з подіями в особистому житті;  розвивати навички читання вголос і мовчки, уміння усного мовлення учнів, висловлювати і доводити свою думку, вислуховувати думку товариша; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати почуття доброти, співчуття, поваги до людей похилого віку.

Обладнання: сигнальні картки «а» - «б», мікрофон, аудіо казка  «Кривенька качечка», презентація до уроку, таблиці «Риси  характеру», «Характеристика героїні», магнітофон, ноутбук.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення:  урок - гра

Хід уроку

 

І. Організаційний етап.

Нумо, дітки підведіться ! 
Всім приємно посміхніться, 
Продзвенів уже дзвінок, 
Починається урок! 

Чи цікаво вам дізнатися, 
Що сьогодні може статись? 
Ну , то ж всядьтеся зручніше 
Почнемо урок скоріше! 
Перевірте чи все готове у вас до уроку.А щоб наш урок пройшов добре, посміхніться один одному і скажіть на вушко щось приємне. 
Девіз нашого уроку:(слайд 1) 
Гарно читаємо, чітко відповідаємо, 
Мову свою розвиваємо. 
II.
 Актуалізація опорних знань. 
1.Фронтальне опитування. « Мозковий штурм». 
-Який розділ ми вивчаємо? 
- Які жанри усної народної творчості вам знайомі? 
- Над яким жанром ми працювали? 
- Що таке казка? 
- Які казки ми вивчаємо? 
2. Розвиток читацьких навичок(слайд 2)
. 
Зійшли хмарки , і небо засиніло , 
і сонце ген з-за обрію пливе, 
І всюди заіскрилось, засвітилось, 
напевне диво-казка тут живе. 
А до неї ми потрапимо , якщо відчинимо чарівне віконце. Для цього треба справитися із завданнями. 
Гра «Блискавка» 
Казка, казати, качка, казкар, казковий. 
-Яке слово зайве? Чому? (КАЧКА, бо всі інші спільнокореневі) 
Робота з деформованим прислівям( 
слайд 3). 
добром За платять добро. 
У реченні заблукали слова, допоможемо їм знайти їхнє місце. За добро добром платять( 
слайд 4) .
- Що це? Як ви розумієте це прислівя?( читаємо хором) 
Це і є темою нашого уроку. 
 слайд 5 відкрите вікно) 
Наше віконечко запрошує в чарівну країну народної казки. 
III.
 Вивчення нового матеріалу. 
1. Підготовка до сприймання теми уроку. 
А ще до нас сьогодні завітала незвичайна гостя.Здогадайтеся, з якої вона казки ?

( Відкриваю дівчинку з кужілочкою та веретенцем) ,(слайд 6). 
Так , це- героїня української народної казки « Кривенька качечка» 
2.
 Словникова робота ( слайд 7). 
Починочок- пряжа, намотана на веретенце. Веретенце- деревяний пристрій для ручного прядіння. Кужілочка-частина прядки, на який намотують пряжу. 
Полинули- полетіли. 
(Показую починочок, кужілочку та веретенце). 
3. Первинне читання казки. 
- Про кого розповідається у казці? 
4.
 Перевірка сприймання казки. 
- Чи сподобалась вам казка? 
- Які дійові особи казки? 
5.Читання казки учнями. 
- А щоб краще зрозуміти зміст казки, прочитаємо її ще раз. 
Читання по частинах. 
А) 1-а частина – до слів «…а самі знов пішли по грибки». Читання «Ланцюжком» 
Б) 2-а частина – до слів «Так і зробили» Читання « на буксир» 
В) 3-а частина – до слів «Не плач, галочко!». Читання «луною». 
Г) 4-а частина . Читання «День і ніч». 
- Прочитайте мовчки пісеньку дівчини й каченят. 
- Як, по-вашому, треба читати пісеньку каченят?(Наспівно, заклично). А

дівчини?(Із почуттям образи, із запевненням). 
ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Гра «Мікрофон»

- Прочитайте прислівя. Як ви його розумієте?

На дошці (екрані) написане прислівя:

Казка вигадка, та в ній  щось повчальне зрозумій.

-         Мета нашого уроку, аналізуючи казку, зрозуміти її повчальний зміст; вчитись працювати  дружно, слухати один одного.

V.  Перевірка  домашнього завдання.

 1. Бесіда.

-         Діти, яку українську народну казку читали на попередньому уроці ? («Кирило  Кожумяка»)

-         До якого виду казок вона відноситься? (чарівна)

-         Згадаймо особливості казок і зокрема чарівних. В цьому нам допоможе  тест. Тест (Перевірка володіння теоретичними поняттями та  особливостями чарівної

казки).  На екрані  висвічується  запитання з варіантами відповідей. Учні відповідають за допомогою сигнальних карток    «а» - «б».

2. Казка -  це

а) фольклорний, розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події;

б) народний переказ про життя якоїсь особи.

3.Які ви знаєте види казок?

а) про тварин, чарівні, побутові;

б) народні, авторські, чарівні.

4.Особливістю чарівної казки є:

 а) наявність тварин, що розмовляють  людською мовою;

б) перетворення за допомогою чарів або наявність  чарівних предметів.

5. Конфлікт – це

 а) зіткнення протилежних інтересів і поглядів, що призводить до активних дій;

 б) співпадання інтересів і поглядів, що призводить до активних дій.

Правильні відповіді: а,а,б,а.

Підсумок етапу.    Молодці! Правильно відповідали.

Ми згадали особливості чарівної казки, це знадобиться під час знайомства з новою казкою «Кривенька качечка».

VI.  Підготовка до вивчення теми.

1. Словникова робота.

-         Під час читання казки нам зустрінуться незнайомі або  малознайомі слова.

(На екрані висвічуються  слова, пізніше їх пояснення).

Починочок – пряжа, намотана на веретено.

Кужілочка  -  частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

Веретенце -   деревяний пристрій для ручного прядіння.

Галочко - звертання до дівчини     

Іва-діва - звертання до дівчини

Жалувати – жаліти

Полинули  - полетіли.

Хто може пояснити значення слів? Пояснення вчителем.

VII. Сприйняття й первинне усвідомлення учнів  навчального матеріалу.

  Прослуховування аудіозапису казки «Кривенька качечка».

- Хто герої казки?

- Кому з героїв співчуваємо? Чому?

- Кожен по-своєму співчуває різним  героям.

-         Давайте перечитаємо казку і з’ясуємо чи правильно  вчинила головна героїня, покинувши діда і бабу.

1.     Перечитайте (читання  «гудіння») першу частину казки (с.70 до слів «… а самі знов  пішли по гриби»).

-         Який настрій був у діда й баби спочатку? Чому?

-         Прочитайте, як дід і баба знайшли  качечку і взяли собі. (Діти читають вголос).

-         Чи змінився настрій у діда з бабою? Чому?.

2.     Прочитайте мовчки другу частину казки (с. 71 до слів «Так і зробили»).

-         Який настрій переважає в діда і баби? (зацікавленність, хочуть розгадати  таємницю).     В житті у вас так було, що ви за  кимось піддивлялися? Чому ви так робили? Які почуття це у вас викликало?

3.     Перечитайте читанням-гудінням третю частину казки (с.71 до слів «… вона не схотіла.»)    Між ким відбувається конфлікт? (між дідом з бабою  з одного боку і дівчиною  з іншого).

-         Наявність конфлікту – одна з особливостей чарівної казки.

-         Який настрій у діда з бабою? (плачуть, переживають).

-         Який настрій у дівчини? (гнівається, плаче, образилась, що підглядали)

-         Перечитайте вголос уривок казки, в якому зображено конфлікт. Інтонаційно намагайтесь передати  почуття героїв.

-         Що ви відчуваєте в повсякденному житті, коли за вами піддивляються?

-         Чому дід з бабою спалили  гніздечко? (боялися, що покине їх дівчина, не хотіли розлучатися з  нею, були егоїстичні).

-         Як ви думаєте, чому дівчина не простила стареньких, не схотіла в них залишатись?  Як це характеризує дівчину? (не вміє прощати образу, не великодушна)

4.     Прочитайте мовчки четверту частину казки.

 – Скільки разів пролетіли  табуночки каченят? (3)

 – Чи полетіла дівчина перший раз?

 – Чи полетіла дівчина  другий раз?

–Чи полетіла дівчина  третій раз?

 –Чому в казці тричі звертаються  каченята  до дівчини і на третій раз вона зробилась качечкою і полетіла з табуночком? Число 3 вважається магічним, чарівним . Тому й на третій раз все у казці збувається. Триразовий повтор якоїсь дії є характерним для чарівних казок.

5. Фізкультхвилинка.

А зараз ми самі побудемо трошки каченятами , спробуємо скинути качечці по

пір`ячку, підбадьорити себе та її. Відпочинемо.  Танець маленьких каченят. 
VIIIСамостійне застосування учнів знань у стандартних ситуаціях.

1. Складання характеристики головної героїні.

 Робота в парах.

-         Хто головна героїня казки? Складемо характеристику головної героїні.

 

-         Відповіді дітей.   Головна героїня казки - Кривенька качечка, а як називається казка? (Кривенька качечка).Співпадання назви і імені головного  героя часто зустрічається в чарівних народних казках. Яку ще особливість чарівної казки знаєте? (перетворення за допомогою чарів або наявність  чарівних предметів)

-         Яке чарівне перетворення відбувається у казці?

2. Гра «Крісло автора» .
- А зараз уявіть , що ви є одним із персонажів казки, як би ви чинили на його місці?( На столі капелюх, хустина та віночок.Діти по черзі одягають один із атрибутів і дають відповіді.) 
- Як ви вважаєте, куди полетіла наша качечка з табуном качок? 
- Якщо вона відлетіла у теплі краї, то якою саме качечкою була наша?
 (Дикою). 
- А чи всі качечки відлітають у теплі краї?( Ні , свійські залишаються) 
- Які ще птахи відлітають у теплі краї ? 
слайд 8) 
3. Робота з прислівями. Визначення головної думки казки ( слайд 9) .
На рідній стороні і камінчик знайомий. 
Слово - не горобець, вилетить- не спіймаєш. 
Добре роби- добре і буде. 
- Яке з цих прислівїв виражає головну думку казки? 
I
X. Підсумок уроку. 
Так, за кожен свій вчинок , добрий чи не зовсім, обдуманий чи ні , людина несе відповідальність. 
 А що ми , школярі та просто діти , можемо робити доброго? Над цим питанням задумались учні нашого класу. 
Що можу я на світі доброго зробити? 
Я можу хатку пластилінову зліпити. 
А біля неї тин, а поруч квіти, 
А далі граються маленькі діти. 
Що можу я на світі доброго зробити? 
Природу можу, ліс, річки любити, 
Кота і песика приблудного нагодувати, 
І годівничку для птахів побудувати. 
Що можу я на світі доброго зробити? 
Я можу математику учити, 
Писати вчитись і учити рідну мову, 
Щоб грамотно вести мені розмову. 
Що можу я на світі доброго зробити? 
Я можу вдома прибирати й гарно шити, 
Я можу радувати тата й маму, 
Коли я роблю такі добрі справи. 
Я можу радувати дідуся й бабусю, 
Як прийду в гості і привітно посміхнуся. 
І защебечу – цим здоров’я їм додам, 
А ще у мене є багато інших справ... 
Сподіваюсь, що після цього уроку ви будете робити тільки добрі та обдумані вчинки. А ще свої побажання вам на чарівних пірїнках залишила кривенька качечка.Одною із хороших справ буде виконання домашнього завдання. 

Х. Повідомлення домашнього завдання.

- Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Напишіть 
продовження до казки: - Що було б, як би дід з бабою не спалили гніздечк
а? Намалюйте ілюстрацію до казки.

ХІ. Рефлексія.

- Сьогодні на уроці я навчився…

-Було важко…

-Мені здалося важливим…

-Я зрозумів, що…

-Я відчув,що … .

Категорія: Мої файли | Додав: vika-gizn
Переглядів: 572 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar