Мета. Виробляти навички свідомого, виразного читання. Формувати вміння характеризувати персонажів. Вчити працювати в групах. Розвивати усне мовлення учнів. Виховувати кращі моральні риси: доброту, людяність, почуття патріотизму.
Методично-дидактичне забезпечення уроку. Кросворд, малюнок, картки зі словами, прислів’я, різні ілюстровані видання казки «Кирило Кожум’яка».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма проведення: урок - конкурс
Хід уроку
I. Організація класу.
Дзвоник всім нам дав наказ:
до роботи швидше в клас.
Біля парти станемо чемно —
хай мине час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,
сядемо рівненько на місця свої.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Слово вчителя. Читання вірша Валентина Бичка «Казка-вигадка».
— Я знаю, що вам подобається читати казки. Послухайте загадки і скажіть, про які казки йдеться в них.
2. Кожна група загадує підготовлену загадку. Інші — відгадують
1) Сидить півник на печі, 2) Знайшов Півник колосок,
їсть смачненькі калачі. Змолов борошна мішок.
Тут лисичка підбігає, Спік негайно у печі
Мерщій півника хапає. Пиріжки та калачі.
Біжить котик рятувати, Мишенят не пригощав,
В лисиці півника забрати. Бо жоден з них не помагав.
3) Що втікло від баби з дідом, не сиділось на вікні.
А зустрілось з зайченятком —й ну співать йому пісні.
4)«Що за хатка на узлісі? Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь – кабан біжить, тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен в хатці хоче жить. Так вже тісно їм усім –
Ось-ось-ось порветься дім. Що за дім такий лежить,
І ворушиться й дрижить?
3. Читання скоромовки.
Стриб – стриб – стриб –підстрибує по стерні рідня:
перепілка, перепел, перепеленя ( читання скоромовки мовчки)
Про кого вона? (розповідь про перепілку)
4. Як називається жанр, який розучували на початку уроку? (скоромовка)
5. З якими піснями вперше в житті зустрічаються діти? Як вони називаються? (колискові)
6. Мене просять і чекають,а як почнуся – утікають (дощ)
Як можна назвати усю цю творчість? (Усна народна творчість)
7. Слово вчителя.
Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Т а, напевне, крім дітей казки люблять, ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварини, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі. Вони – це справжня скарбниця! І ви звичайно, пам’ятаєте їх.(діти називають казки «Колосок», Лисичка кума», «Рукавичка»)
- Що об’єднує усі ці казки? (усі вони про тварин)
Але є інша група казок героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій із злом та брехнею.
Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями. Це – чарівні казки.
8. Читання з карток уривків казок (текст деформований).
— Прочитайте уривки казок, які перед вами. До якої казки належить текст?
Картка1
еН слота в пнаа хліба. Як єн шковавду, а взяв сеньку лозота і ніспо до бідканя, щоб помітиня ан хліб. някБід не взяв зотало, але рівідзав повилону бихліни нопаві, половину лизашив обіс. З окрайця у нябід-ка росвила ован бихліна.
Картка2
Жила собі коза. У неї було семеро козенят. Збирола наво собі тин-хаку в ісіл. огоКожн дян лаходи азко в сіл аз їжею. маСа ідеп, а ткамді канаже кнутизам инкухат і муконі рейдве не нятивідчи......Не ниливідчи тазенятко ковівов. явПосто інв, ступокав і шовпі. нуласяверПо зако домудо і хвалипола окдіт аз ет, що ковівоврейдвенечиниливід.
Картка 3
олиК атим ввійлаш од тиха, кидоч одан аз доною чаполи вогорити, як ниво
сукчали аз матір'ю...
...А сьома кадоч нігочо єн заскала. онаВ лазня з ніг масіту тявзут й прислане їй диво в цімис — мипоти огин.
9. Групування названих казок за видами (казки про тварин, побутові казки)
— А на які види поділяються народні казки? Згрупуйте їх за темами.
III. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань уроку.
1. Знайомство з новим видом казок — казками чарівними.
—А сьогодні ми поринемо у світ чарівних казок. Їхні герої мають надзвичайну силу, в цих казках за допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення. Особливості чарівних казок на дошці:
1.) Герої наділені надзвичайною силою.
2.) Відбуваються дивовижні перетворення.
2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
— Ви навчитеся виразно читати українську народну казку «Кирило Кожум'яка», розкриєте характери персонажів для того ,щоб зрозуміти дух нашого народу, його традиції. Попрацюйте старанно і наприкінці уроку дайте відповіді на такі запитання:
1.) У чому полягає героїзм Кирили Кожум'яки?
2. )Кого народ показав в образі змія?
3.) У чому проявляється чарівність казки? (Питання на таблицях на дошці.)
3. Знайомство з гостями.
— До нас завітали Словник, Екскурсовод та Літературознавець, вони і допоможуть нам. (Гості сидять за окремим столом. Перед ними — надписи.)
IV. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Розповідь про Київ.
— Події, що зображені в казці, відбуваються в Києві. Це особливе місто. Чому?
(Київ — це столиця нашої держави.) А що означає слово «столиця»? (Столиця — це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці вирішуються державні питання.)
— Можливо, Екскурсовод доповнить ваші відповіді.
Екскурсовод. У Києві жили люди працьовиті. Спочатку це був невеличкий укріплений замок. Навкруги Києва був величезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. Захищали місто дружина на чолі з князем.
Наше плем'я мало князя,
Він судив, водив на бій.
Першим був він у відвазі
І у мудрості своїй.
2. Словникова робота.
— А зараз проведемо словникову роботу. Що означає слово «героїзм»,хто такий герой? Звернімося до Словничка.
Словник. Герой. — особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.
— А які незнайомі слова зустрічаються в тексті?
(Слова та їх значення - на дошці. Словник читає.
Леміш — частина плуга, що розрізає землю.
Урочище — ділянка нерівної землі.
Городяни — люди, що мешкають у місті.
Старшина — шановна людина похилого віку.
Пуд — міра ваги (16 кг).
Потім зазначені слова швидко і правильно читають діти.)
V. Робота над текстом казки.
1.Звучить маршова музика.
2. Читання казки (читають по частинах вчитель та двоє підготовлених учнів).
3. Перевірка первинного сприймання казки.
— Як же ви зрозуміли зміст казки? Дайте, будь ласка, відповіді на запитання, які перед вами.
(Діти працюють за створеними раніше групами. Запитання записані на картках.
I група. Коли відбувалися події, описані в казці?
II група. Хто головний герой казки?
III група. Чому Кирило має прізвище Кожум'яка?)
4. Мовчазне читання тексту.
5. Спостереження за мовою дійових осіб.
— Послухайте і скажіть, як розмовляють персонажі казки?
(Кожна група підготувала інсценування.
І — розмова князівни зі змієм;
II — розмова дітей із князем;
III — розмова змія з Кирилом перед битвою.
VI. Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Час вставати –
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо
П’ять! Шість! Засміялись,
Кілька разів нахилились
Сім! Вісім! Час настав –
Повертатися до справ.
VІI. Продовження роботи над текстом казки.
1. Вибіркове читання
1.)Лист князівни до князя.
2.)Як Кирило Кожум'яка готувався до битви?
3.)Опис битви.
4.)Підпис ілюстрацій словами тексту.
5.) Прочитайте фрази, де йдеться про:
- опис Кирила в князівни;
- що подумав князь, коли побачив голуба;
- опис Кирила Кожум’яка (зі слів змія).
6.) Вправа «З циферблатом я дружу – зразу відповідь кажу».
- Скільки було дочок у Київського князя? (1)
- Скільки виробляти кожухів Кирило?
- Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка? (12)
- Скільки попросив возів конопель?
- Якої ваги була булава? (12)
- Скільки голубів вигодувала князівна? (1)
VIII. Закріплення нових знань.
Характеристика дійових осіб твору (робота в групах).
Перед дітьми — картка з такими словами: хоробрий, мужній суворий, лагідна, ніжна, злий, розсудливий, тендітна, підступний, сміливий, оборонець, дратівливий.
Завдання: підкреслити слова, що характеризують:
I група - князя;
II група — князівну;
III група— Кирила Кожум'яку.
IX. Домашнє завдання.
Читати і переказувати казку.
-А щоб легше було його виконати, поділіть текст на частини. Як ви виділите першу частину?
-Про що розповідається в наступній частині?
— Чим закінчується казка?
X. Підсумок уроку.
1. Відповіді на проблемні питання.
— Так у чому полягає героїзм Кирила Кожум'яки?
— Кого народ зобразив в образі змія? (Погану людину. Ворогів країни. Завойовників. Татаро-монголів.)
2. Повідомлення Літературознавця
Згідно з літературною версією у «Повісті врем'яних літ» під роком 982 розповідається про похід печенігів на Київську Русь. Військом русичів керував князь Володимир. Справу розв'язав двобій між печенізьким та руським богатирями. Ця подія і лягла в основу сюжету казки про Кирила Кожум'яку. Доведіть, що ця казка — чарівна.
3. Оцінювання.
Нагородження медалями у таких номінаціях (І, II, III місце):
за найвиразніше читання;
за влучні відповіді;
краща група;
за артистизм;
за кращий малюнок;
за оригінальність.
4. Побудова асоціативного куща (діти зачитують слова на картках-блискавках і вирішують, кого з героїв казки вони стосуються).
Хоробрий, мужній, лагідна, запальний, сильний, ніжна, кмітлива, жорстокий, підступний, несправедливий, захисник.
5. Рефлексія (саморефлексія). Узагальнення вивченого.
Я (учень)
що таке чарівна казка.
ЗНАЮ героїв казки «Кирило Кожум’яка»
жанри усної народної творчості
виразно читати
ВМІЮ визначати головну думку
характеризувати героїв казки
своє прагнення до нових знань
ЦІНУЮ героїзм та людяність в оточую.
|