Головна » Файли » Мої файли |
04.12.2016, 13:45 | |
Тема. Українські народні загадки. Мета: розкрити учням барвистий світ народних загадок; розвивати розумові здібності, образне й логічне мислення, пам’ять школярів; сприяти вихованню допитливості, інтересу до загадок. Епіграф: Думати добре, а відгадувати - краще. (Народна мудрість). Хід уроку I. Організаційний момент. Вступне слово вчителя. - З раннього дитинства, з перших своїх кроків до пізнання навколишнього світу, і до глибокої старості людина послуговується загадками як стимулюючим засобом для гармонійного розвитку особистості. У загадках - цих краплинах мудрості поколінь - з великою повнотою віддзеркалюються творчий геній, душевна краса, гострий розум, доброзичлива фантазія українського народу, його художня обдарованість, бо невичерпною є криниця народної мудрості. II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. - І на сьогоднішньому уроці ми ще і ще зазирнемо у неї, побуваємо біля джерела, ім’я якого Українські загадки, і отримаємо, я вірю, максимум насолоди. Отже, тема уроку - «Українські загадки». III. Робота над темою уроку. 1. Про роль загадок у житті людини - Загальновизнано, що в давнину загадка мала певне значення у будь-якій сфері життєвої діяльності людини. Минулого уроку ви отримали таке пошукове домашнє завдання: подумати самостійно або пошукати у довідковій літературі відповідь на запитання «Роль загадок у життілюдини». Діти розповідають про роль загадок у житті людини. Орієнтовні дитячі відповіді: - У давнину загадка мала пізнавальну цінність: з її допомогою народні знання, народна мудрість передавалися підростаючим поколінням. - Також загадка служила засобом розваг молоді на вечірках, своєрідною розумовою грою, змаганням у кмітливості. - Уміння відгадувати загадки було мірилом мудрості й розуму (є дані про те, що в Київській Русі широко користувалися загадками державні діячі та дипломати). - Загадки виконували певне обрядове призначення: вдале відгадування віщувало добрий урожай, гарне полювання, щасливу рибалку, вдале одруження тощо. Шанобою оточувалися ті, що добре відгадували, бо нібито вони й спонукали успіх. - Від уміння відгадувати загадки подеколи залежала подальша доля людини, а іноді ставилося на кін і її життя. Ось як мовиться про це в обрядовій пісні: Ой біжить, біжить мала дівчина, А за нею да русалочка: «Ти послухай мене, красна панночко, Загадаю тобі три загадочки, Як угадаєш - до батька пущу, Не угадаєш - до себе візьму». - Загадки були й своєрідним випробуванням. Древній грецький міф розповідає про чудовище, народжене Тиофоном і Єхідною, з обличчям і грудьми жінки, тілом лева і крилами птаха. Сфінкс знаходився на горі біля міста Фіви (чи на міській площі) і загадував перехожим загадку «Хто з живих істот рано ходить на чотирьох ногах, вдень на двох, а ввечері на трьох?». Тих, хто не відгадував, сфінкс убивав. - Я пропоную вам трохи порозважатися, показати всім, що ми вміємо не тільки загадувати і відгадувати загадки, але й створювати їх самостійно, і багато чого іншого. Епіграфом до нашого уроку візьмемо прислів’я: «Думати добре, а відгадувати - краще». Чому? Та, звісно ж, це робити цікавіше! Об’єднання учнів у групи. 2. Розумова розминка. Кросворд «Казкові перлини» 3. Чайнворд - загадка Чайнворд - загадка - це ланцюг слів, побудований так, що остання літера кожного слова-відгадки є першою літерою наступного слова-відгадки. Учитель читає загадки, а учні по черзі записують відгадки. Хто швидше і більше відгадає, розмістивши слова - відгадки у чайнворд, той переможець. 1) Не махає крильми, а літає, не птах, а птахів обганяє. (Літак) 2) По полю бродить, зерно молотить. Жне-косить - хліба не просить. (Комбайн) 3) Лежить свинка, в неї поколена спинка. (Наперсток) 4) Не звір, не птиця, ніс, мов спиця, Сам тонкий, а голос дзвінкий; Хто його уб’є, свою кров проллє. (Комар) 5) Без рук, без ніг, на животі повзе, ще й інших везе. (Човен) 6) З бородою, а не старий, з рогами, а не бик, Доять, а не корова, лико дере, а на личаки не бере. (Коза) 7) Маленьке, кругленьке, а з підлоги за хвіст не піднімеш. (Клубок) 8) Чорне сукно лізе у вікно. (Ніч) 9) Іде в каструлю чорне, а з каструлі — червоне. (Рак) Відповідь: літак - комар - рак - клубок - комбайн - ніч - човен - наперсток - коза. IV. Підсумок уроку. - Що найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці? V. Домашнє завдання. - Наступний урок позакласного читання проведемо за темою «Казка - це диво, сповнене краси». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача. | |
Переглядів: 446 | Завантажень: 0 | |
Всього коментарів: 0 | |